چارده ای وچه ویلا - شهر دیباج
دیباجیها - شهر دیباج - بچه های شهر دیباج
لینک دوستان
گفتم: «غلام! مگه دیوونه شدی ؟ بچه بد خواب می شه. اذیتش نکن !» اشک هایش را پاک کرد و گفت: «می دونم ! ولی اگه بیدار بشه، محبتش تو دلم گُل می کنه، اون وقت می ترسم نتونم ازش دل بکنم !»

غلامحسین سفیدیان به تاریخ اول فروردین  ۱۳۳۷ در محله قلعه دیباج در شاهرود متولد شد. غلامحسین ، روز 22 دی ماه 1365 ، طی نبرد کربلای 5 بال در بال ملائک گشود.
غلامحسین سفیدیان ، راننده ماشین های راهسازی در شرکت ذوب آهن البرز شرقی شاهرود بود که به عنوان راننده لودر و بولدوزر در خطوط مقدم ، به جرگه ی سنگر سازان بی سنگر پیوست. او مدال افتخار مداحی اهل بیت(صلوات الله علیهم) را نیز بر سینه ی خود داشت.

 

شب آخر ،  با بچه ها خیلی بازی می کرد . پشت سر هم بچه ها را می انداخت بالا و می گرفت . بچه ها از خنده و خوشی ضعف می کردند. وقتی آن ها را تو بغلش می گرفت، صورتشان را غرق بوسه می کرد و می خواند:

 

آن کس که تو را شناخت جان را چه کند     فرزند وعیال و خانمان را چه کند
دیوانه کنی هر دو جهانش بخشی          دیوانۀ تو هر دو جهان را چه کند

 

آخر شب حسن  که خوابش برده بود ، نشست کنارش و همین طور که اشک می ریخت ، سر و صورتش را می بوسید و می بویید. بهش گفتم: « غلام! مگه دیوونه شدی ؟ بچه بد خواب می شه. اذیتش نکن !»
اشک هایش را پاک کرد و گفت: «می دونم ! ولی اگه بیداربشه، محبتش تو دلم گُل می کنه ، اون وقت می ترسم نتونم ازش دل بکنم !»


صبح که راهی شد، چند بار  رفت وبر گشت و خداحافظی کرد. با هر بار خدا حافظی پهنای صورت زیباش  خیس می شد از اشک .من هم همراهش اشک می ریختم. دفعه ی آخر ، گریه کنان  ، خندیدم و  گفتم :« چرا این جوری می کنی؟ خب اگه می­ خوای نرو !»


نگاهی کرد که ته دلم خالی شد و گفت :« این دفعۀ آخرمه! باید برم. می دونم شهید می شم !»


گنگ شده بودم. کاملا حرفش را نشنیده گرفتم ولی لحن ملتمسانه ای گفتم: « حالا نمی­ شه این دفعه رو نری، دفعه بعد بری ؟»


آهی کشید وگفت: « رانندۀ بلدوزر ام. چند ساله خاکریز زدم و سنگر ساختم. خبره شدم تو کارم. جای خالی امثال من سخت پر می شه .بچه های مردم پشت خاکریزای ما پناه می گیرن. اگه به خاطر نرفتنم بچه ها  شهید بشن کی جوابشو می ده ؟ شماها عشق منید ولی ادای تکلیف بالاتره !»

                      
*راوی: همسر شهید

 

تا شهدا با شهدا

[ ۱۳٩۳/٥/٢٩ ] [ ٢:۱٦ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

امام جمعه دامغان : جاده دیباج به گلوگاه در شمال دامغان کار ساخت آن از سال های متمادی اجرا و ‏هرسال نیز اعتباراتی به این منظور تخصیص پیدا می کند ولی فقط حرف است و مشخص نیست که این اعتبار به کجا ‏می رود و صرف چه کاری می شود.‏

[ ۱۳٩۳/٥/٢٩ ] [ ٢:۱۳ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

کارسی 


ادامه مطلب
[ ۱۳٩۳/٥/٢۸ ] [ ٤:٠٧ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

خبرگزاری تسنیم: معاون امور بهره برداری شرکت گاز استان سمنان از تغییر در اقلیم تعرفه‌های گاز چند شهر این استان خبر داد و گفت: با این تغییر اقلیم، هزینه گازبهای این شهرها کاهش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، علیرضا شریفی نژاد دقایقی پیش در نشست خبری با خبرنگاران رسانه‌های گروهی استان سمنان در سالن جلسات شرکت گاز این استان اظهار داشت: تعدادی از دو شهر استان سمنان در این بخشنامه از اقلیم 3 به اقلیم 2 و نیز پنج شهر این استان نیز از اقلیم 2 به اقلیم یک تبدیل شدند.

وی افزود: این تغییرات در اقلیم‌ها تنها در پنج ماهه سرد سال که از پانزدهم مهرماه هر سال تا پایان نیمه نخست فروردین سا ل بعد ادامه دارد در گازبها مؤثر بوده و در هفت ماه دیگر سال این تغییر اقلیم‌ها تأثیری در بهای گاز مصرفی نخواهد داشت و تعرفه گاز در همه نقاط کشور یکسان است.

معاون امور بهره برداری شرکت گاز استان سمنان تصریح کرد: در این میان شهرهای سمنان و سرخه از اقلیم 3 به اقلیم 2 ارتقاء پیدا کرد.

شریفی نژاد شهرهای درجزین، شهمیرزاد، مجن، کالپوش و دیباج نیز از اقلیم 2 به اقلیم یک تبدیل شده‌اند که این مهم در گازبهای مشترکان این شهرها در ماه‌های سرد سال تأثیر خواهد داشت.

وی با اشاره به برخورداری 100 درصدی شهرها و 72 درصدی روستاهای استان سمنان از نعمت گاز تصریح کرد: بیش از سه هزار و 800 کیلومتر شبکه گازرسانی در استان سمنان وجود دارد.

معاون امور بهره برداری شرکت گاز استان سمنان بیان کرد: تنها 126 روستا از 301 روستای با جمعیت بیش از 20 خانوار استان سمنان هنوز از نعمت گاز بهره‌مند نیستند.

شریفی نژاد با اشاره به وجود 127 هزار علمک گاز در این استان بیان کرد: بیش از 247 مشترک شرکت گاز استان سمنان با استفاده از این تعداد علمک، از نعمت گاز برخوردار شدند.

 

وی از وجود 41 جایگاه CNG در این استان خبر داد و افزود: با افتتاح دو جایگاه CNG دیگر در استان سمنان در آینده‌ای نزدیک، تعداد این جایگاه‌ها به 43 واحد افزایش خواهد یافت.

[ ۱۳٩۳/٥/٢۸ ] [ ٤:٠٤ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

روستا سرسبز و زیبای نمکه در 80 کیلومتری شمال دامغان واقع شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه سمنان، روستای نمکه، آخرین روستای شهرستان دامغان در ناحیه شمالی محسوب و حدود 5 کیلومتر بالاتر از نمکه محدوده استان سمنان به پایان رسیده و وارد استان مازندران می‌شویم.

روستای نمکه یکی از روستاهای تاریخی دامغان محسوب می‌شود و از آن اشیای تاریخی بسیاری به دست آمده است. در داخل روستا قلعه‌ای قدیمی قرار دارد که منازل روستاییان در داخل و اطراف آن ساخته شده است.

روستای نمکه پس از شهر دیباج و روستای تویه رودبار قرار گرفته است. جاده‌ای که به سمت نمکه می‌رود پس از روستای تویه رودبار با پیچ و خم فراوان به این روستا می‌رسد.

قبل از ورود به روستا بنایی خشتی امام‌زاده که در فاصله 100 تا 200 متری جاده اصلی و بر روی تپه‌ای مرتفع قرار گرفته است به چشم می‌خورد که مردم محلی آن را معصوم‌زاده می‌نامند. بنای این معصوم‌زاده از گنبدی نوک تیز و ساختمانی تقریباً مربعی شکل با ایوانی مسقف در محل ورودی بنا تشکیل شده است. گنبد آن در قسمت پشتی آن امروز تخریب شده است.

هم‌چنین آثار یک ساختمان خشتی ویران شده نیز در نزدیکی بنای امام‌زاده مشاهده می‌شود.

تپه “باغ بالا“ و کاروانسرای “چنگی” از آثار تاریخی این روستا محسوب می‌شوند.

تپه باغ بالا که آن را به گذشته‌های دور و دوران پیش از اسلام نسبت می‌دهند در سال 78 به ثبت ملی رسیده و هم‌چنین کاروانسرای چنگی که بنای آن را به دوران صفوی نسبت می‌دهند در۱۰ دی ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۶۹۴۹ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

[ ۱۳٩۳/٥/٢۸ ] [ ۳:٥٧ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

امام جمعه شهر دیباج هم در دیدار مدیر کل تبلیغات اسلامی استان سمنان در محل دفتر خود بر ضرورت مساعدت بیشتر مسئولان در ساخت مصلی نمازجمعه این شهر تاکید کرد و اظهار داشت: این پروژه از نیازهای اصلی منطقه است که انتظار داریم مسئولان با اختصاص اعتبار لازم در تکمیل این مصلی همکاری کنند.

حجت الاسلام سید جلیل قدمی توجه بیشتر سازمانهای فرهنگی به روستاها را خواستار شد و افزود: عدم مجتمع فرهنگی در شهر دیباج از کمبودهای مهم این شهر است که در صورت وجود آن می توانیم آئین های ملی و مذهبی را باشکوه تر برگزار کنیم و امیدواریم مسئولان به این امر توجه ویژه داشته باشند.

وی گفت: تلاش در گسترش فرهنگ جامعه نیاز به همراهی و همکاری همگان دارد تا با جدیت و همت بتوانیم به رفع کمبودهای فرهنگی کمک کنیم.

[ ۱۳٩۳/٥/٢۸ ] [ ۳:٥٦ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من یک چاردی وچه هستم. charde.vache60(at)gmail.com
صفحات اختصاصی