چارده ای وچه ویلا - شهر دیباج
دیباجیها - شهر دیباج - بچه های شهر دیباج
لینک دوستان

نخستین جشنواره یک‌روزه آئین سنتی و اعتقادی امامدر یا شیردوشان شهر دیباج در شمال شهرستان دامغان همزمان با عید مبعث پیامبر اعظم (ص) با اجرای برنامه‌های متنوعی همچون اجرای سنت شیردوشی، قربانی کردن گوسفندان، بازی‌های بومی و محلی، موسیقی و آوازه‌خوانی محلی، برپایی غرفه‌های صنایع دستی و تولیدات محلی و بسیاری از بخش‌های دیگر در جوار آستان مقدس امامزاده محمد دیباج(ع) برگزار شد.

..

.

.

.

.

.

 .

.

.

.

 .

.

[ ۱۳٩۳/۳/٦ ] [ ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

[ ۱۳٩۳/۳/٦ ] [ ٢:٠٥ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

سلام...

امروز روز عید مبعثه...

این عده  به همه تبریک هنگوئم...

خدا کنه قبل از بموردنمان قسمت هابو بشیم غار حرا’ نوماز بوخونیم ....

و امیدوارم قسمت همه عاشقا هابو که سرزمین وحی سفر هاکنن...

ان شاءالله.

[ ۱۳٩۳/۳/٦ ] [ ۱:٥٠ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

 حجت الاسلام سید جلیل قدمی صبح شنبه در جلسه ساخت یادمان شهدای گمنام شهر دیباج در محل سالن جلسات شورای اسلامی این شهر اظهار داشت: شهدا به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران عزت دادند و ما امروز به این عزت و افتخار که شهدا برای ما به ارمغان آوردند می بالیم.

وی پاسداری از خون پاک شهدا را وظیفه همگان ذکر کرد و افزود: باید دین خود را به شهدا ادا کنیم.

امام جمعه دیباج تصریح کرد: یادمان های شهدا نباید در غربت به سر برند و بلکه همه باید در ساخت یادمان شهدا مشارکت داشته باشند.

وی با بیان اینکه شهدا بیشترین سهم را در پیروز انقلاب و حماسه عظیم دفاع مقدس داشتند افزود: شهدا به ما نیاز ندارند وما هستیم که نیازمند آنان هستیم پس باید پس باید گام هایی برداریم که رضایت شهدا را به همراه داشته باشد.

به برکت خون پاک شهدا نظام و ملت ایران در اقتدار کامل قرار دارد

امام جمعه دیباج خاطر نشان ساخت: به برکت خون پاک شهدا است که نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران توانست در عرصه های داخلی و خارجی با اقتدار حضور پیدا کند و این اقتدار روز به روز در حال افزایش است.

قدمی با تاکید بر اینکه شکر نعمت ها را باید در عمل به اثبات برسانیم یادآور شد: ما هر چه امروز داریم به برکت خون پاک شهدا است و باید تلاش کنیم فرهنگ ایثار و شهادت در جامعه گشترش یابد و به نسل های آینده منتقل شود.

تکمیل یادمان شهدای گمنام دیباج 10 میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد

رئیس شورای اسلامی شهر دیباج نیز در این جلسه با بیان یانکه برای ساخت یادمان شهدای گمنام 300 میلیون ریال اعتبار هزینه شده است، اظهار داشت: برای تکمیل نهایی این پروژه به 10 میلیارد ریال دیگر اعتبار نیاز است.

غلامعلی ناهیدی با بیان اینکه یادمان شهدای گمنام شهر دیباج شامل گلدسته، گنبد، نمازخانه و فضای سبز است افزود: این یادمان از محل اعتبارات اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان سمنان و با مشارکت شهرداری و شورای اسلامی شهر دیباج در حال احداث است.

وی اضافه کرد: اگر این اعتبارات به موقع اختصاص پیدا کند می توانیم هر چه زودتر این پروژه را تکمیل و بهره برداری برسانیم.

در این جلسه هر یک از حاضران به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند و در خاتمه علی اکبر ضیایی فر به عنوان نماینده جلسه برای پیگیری در در ساخت یادمان شهدای شهر دیباج در شهرستان و استان معرفی شد.

شهر دیباج از توابع بخش مرکزی و در 45 کیلومتری شمال شهرستان دامغان قرار دارد و این شهر در 8 سال دفاع مقدس 72 شهید، 200 جانباز و دو آزاده سرافراز را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است.

[ ۱۳٩۳/۳/٤ ] [ ٩:٥٢ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان دامغان از الحاق 30 هزار هکتار از مناطق شمالی دیباج به مناطق شکار ممنوع خبر داد .
مسلم عراقی امروز در جمع خبرنگاران گفت : این الحاق برای جلوگیری از انقراض نسل وحوش و چهارپایانی که در این منطقه زیست می کنند اخذ شده است .
وی افزود با این الحاقیه ، مساحت شکار ممنوع دامغان به 160هزار هکتار رسیده است عراقی همچنین از برنامه ریزی برای ثبت دریاچه سد شهید شاهچراغی دامغان به عنوان یکی از تالابهای بین المللی خبر داد و گفت : طرح ثبت دریاچه سد شهید شاهچراغی در کنوانسیون تالابهای رامسر در حال بررسی است .
عراقی افزود : دریاچه سد شهید شاهچراغی دامغان در مسیر پرندگان مهاجر قرار گرفته و سالانه پذیرای پرندگان زیادی نظیر لک لک ، بکلان ، قو، حواصیل ، مرغابی است .
وی افزود : با قرار گرفتن این دریاچه جزء تالابهای بین المللی ، برنامه های حفاظتی متعددی برای پرندگان مهاجر مستقر در آن اجرا خواهد شد .
وی با اشاره به افزایش 15درصدی جمعیت وحوش شامل کل وبز، قوچ ومیش در مناطق زیست محیطی گفت : صادر نشدن پروانه شکار ، احداث آبشخورها و مقابله شدید ماموران با شکارچیان متخلف ازمهمترین علت افزایش جمعیت وحوش است.

[ ۱۳٩۳/۳/٤ ] [ ٩:٥٠ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]
معادن البرز شرقی دارای چندین معدن ذغال سنگ است. کارگران هر کدام از این معادن از شهر های آزاد شهر، بسطام، دیباج، شاهرود، مینودشت و، روستای تخت به کار گرفته میشوند. معدن کلاریز، معدن طزره، معدن تخت و معدن برناکی جزء این معادن هستند.
 
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
[ ۱۳٩۳/۳/٤ ] [ ٩:٤۳ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

جشنواره امام در ششم خرداد همزمان با عید مبعث در شهر دیباج و در جوار حرم امامزاده محمد برگزار می شود.

این آئین سنتی هر ساله در اواخر اردیبهشت با انجام شیردوشی و قربانی کردن گوسفندان و تقسیم آن بین مستمندان و امامزاده دیباج برگزار می شود.

هدف از اجرای آئین سنتی امامدر را شکرگزاری از خداوند متعال است و منظور از امام همان امامزاده و شاید مطلوبشان از در، درگاهی برای شروع فصلی جدید است.

بر اساس این آئین، دامداران با آغاز فصل بهار و پس از علف خور شدن بره و بزغاله ها و به هنگام بردن دامها به کوهستان به سمت بارگاه امامزاده محمد دیباج آمده و اولین شیر دوشی سال را با صلوات مکرر بر محمد و آل محمد آغاز می کنند.

هر دامدار پس از اتمام شیردوشی، نیمی از شیر گله خود را بین مردم محل خیرات می کند تا مستمندان نیز از برکت دام بی بهره نمانند و نیمی دیگر را به متولی امامزاده می سپارد که وی نیز آن را فروخته و برای هزینه های جاری امامزاده به مصرف می رساند.در حین این مراسم که با همراهی اهالی برگزار می شود، یکی از بهترین گوسفندان را انتخاب کرده و قربانی می کنند و این قربانی نیز بر همان منوال به دو نیم تقسیم شده و خیرات می شود.

هرساله بیش از 16 هزار راس گوسفند بر اساس این آئین شیردوشی می شوند، گفت: این گله ها طی 10روز در کنار درخت کهنسال ارس دیباج و در جوار امامزاده محمد شهر دیباج شیردوشی می شوند.

با توجه به اعتقاد مردم دیباج به اجرای این آئین، چنانچه دامداری موفق به اجرای آئین امام در نشود، گوسفندان در طول سال برای وی درآمد نخواهند داشت و در نتیجه در اواسط سال اقدام به اجرای این آئین می کند.

همچنین رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان دامغان گفت: آئین امام در که نوعی شکرگزاری از نعمات الهی است به شماره 890 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

[ ۱۳٩۳/۳/٤ ] [ ٩:۳٥ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من یک چاردی وچه هستم. charde.vache60(at)gmail.com
صفحات اختصاصی