چارده ای وچه ویلا - شهر دیباج
دیباجیها - شهر دیباج - بچه های شهر دیباج
لینک دوستان

گزارش وارد کردن نوار توسط چند نفر از متعصبین دامغانی

گزارش خبر موضوع: وارد کردن نوار و اعلامیه مضره توسط چند نفر از متعصبین دامغان در یک صحبت خصوصی و دوستانه شیخ قاسم اصحابی که در حال حاضر در قم تحصیل و موعظا میکند پیرامون سیدمرتضی آقاشانی و نوارهای مضره مذهبی وی بحث بمیان آورده و اظهار داشت بطور کلی نوارها مال خود آقاشانی است سئوال شد این نوارها را از چه طریقی تهیه کرده شیخ قاسم اظهار داشت نمیدانم آنها را از شهر و از چه کسی تهیه نموده ولی این موضوع را عنوان نمود که اصلا این نوارها از قم به دامغان آورده شده و چند نفری هستند که عامل این کارند و شیخ قاسم ضمن صحبت‌هایش بارها احمد امیدوار فرزند حاج محمدمهدی امیدوار فرزند غلامرضا. علی معلمی. علی معلم و حتی یکبار حسین معلم را در قم دیده که به مدرسه علمیه آمده خاصه علی معلم که اکثرا در قم دیده می‌شود و معمولا اعلامیه‌ها نوارها توسط همین شخص در شهرستان دامغان توزیع میشود. نظریه شنبه: نظری ندارد. نظریه یکشنبه: با توجه باینکه کلیه افراد مندرج در متن خبر در 14 ه دارای سابقه میباشند احتمال اینکه اعلامیه و نوارهای مذهبی مضره بوسیله آنها بخصوص علی معلم به دامغان آورده شده باشد و در آینده نیز این عمل ادامه پیدا کند وجود دارد مع‌الوصف به منبع توجه لازم پیرامون مراقبت از افراد فوق داده شده که هرگونه نتایج حاصل بموقع باستحضار خواهد رسید. حاضر نظریه سه‌شنبه: سیدمرتضی آقاشانی فرزند سیدآقا اخیرا باتهام پخش نوارهای مذهبی از روحانیون افراطی در داخل مینی‌بوس خود دستگیر و پرونده‌اش به دادسرای نظامی احاله گردیده مراتب نیز بستاد منعکس شده است. توحید نظریه 14 هـ در حال انتقال است. -------------- [1357/04/25] 

 

برگرفته از :

نام کتاب:انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک (جلد 7) 

روزشمار: 1357/04/25 

صفحه:291

[ ۱۳٩۳/۱/۱٦ ] [ ۱٢:۳٩ ‎ق.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

تظاهرات در روستای چهارده کلاته دامغان 

[موضوع:] حمله مسلحانه روز 1357/10/17 عده­ای از متعصبین مذهبی طرفدار خمینی ساکن روستای قلعه چهارده کلاته دامغان ضمن دادن شعارهای مضره و مجهز بودن به چند قبضه اسلحه به روستای ورزن و رزدوان رفته و به اهالی این روستاها گفته­اند که تسلیم آنان شوند و عکس خمینی را به دیوارها نصب و پرچم جمهوری اسلامی بزنند که با مخالفت چند هزار نفر از روستائیان رزدوان روبرو شده و بین دو طرف درگیری که منجر به تیر­اندازی و کشته شدن یک نفر و به آتش کشیدن 5 باب منزل و یک دستگاه اتومبیل گردیده است. نظریه شنبه: گروهان ژاندارمری دامغان قادر به کنترل کامل حوزه نگهبانی خود نمی­باشد. نظریه یکشنبه- خبر و نظریه شنبه صحت دارد. مشروح جریان متعاقباً به عرض خواهد رسید. نظریه سه­شنبه- برابر تحقیقات عاملین اصلی یحیی معروف به یزدان [ناخوانا]، میرزاآقا آقاشانی و حسین ناظمی­نژاد و نصرت جلوسی از اهالی قلعه چهارده که از طرفداران خمینی هستند. در بولتن درج گردید. 

 

 

نام کتاب:انقلاب اسلامی به روایت اسناد ساواک (ج 23)

روزشمار: 1357/10/17

صفحه:359

[ ۱۳٩۳/۱/۱٦ ] [ ۱٢:٢٩ ‎ق.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

سروده حاج سید میرزآقا آقاشانی (سید مرتضی) در وصف شهید سید علی اصغر شنایی:

 

زدست مزدوران آمریکایی 

شهید گشتی اصغر شنایی

خوشا که رفتی به باغ رضوان

داغ نهادی به قلب یاران

 

 

خون تو شد مرهم زخم یاران

شهید گشتی تو به راه اسلام

اصغر شنایی خوشا بحالت

که شد نصیب تو این شهادت

سروده حاج سید میرزآقا آقاشانی

[ ۱۳٩۳/۱/۱٦ ] [ ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]
جانبازان هم شهداى زنده‌اند؛ شما جانبازان عزیز هم مثل شهدا هستید؛ شهید هم همین ضربه‌اى را که جانبازتحمل کرده است، او هم تحمل کرده؛ سرنوشت او پرواز و رفتن بود، سرنوشت این فعلا ماندن. خانواده‌ى شهدا، پدر و مادر شهید، همسر شهید، فرزندان شهید، برادران و خواهران و خویشاوندان شهید، پدران و خواهران و همسران جانبازان باید افتخار کنند.

برگرفته از وبلاگ لاله های سرخ دیباج
[ ۱۳٩۳/۱/۱٦ ] [ ۱٢:٢٢ ‎ق.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

به مناسبت درگذشت مردی انقلابی و مبارز سید بزرگوار آقای حاج میرزآقا آقاشنایی مراسم ختمی بعد از تشییع جنازه آن مرحوم در مسجد قلعه برگزار شد که حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای ملک محمدی از خاطرات حاج میرزاآقا گفت ایشان آن مرحوم مصداق بارز یک مرد واقعی و دینی خطاب کرد.

[ ۱۳٩۳/۱/۱٥ ] [ ٦:٠٤ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

[ ۱۳٩۳/۱/۱٠ ] [ ۸:٢٠ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

محمد بن جعفر صادق (ع) ملقب به دیباج برادرش امام موسی کاظم (ع) ومادرش حمیده نام داشت.
محمد به سال ۱۳۳ه.ق در مدینه متولد شد و در سال ۱۹۹ه.ق علیه مامون عباسی قیام نمود و در ماه شعبان سال ۲۰۳ه.ق به شهادت رسید.

او صاحب ۷ پسر و ۹ دختر بود و همسرش خدیجه دختر عبیدالله بن حسن بن علی بن حسین نام داشت.

مورخین درباره شخصیت محمد دیباج چنین می گویند:

وی مردی عابد ، فاضل ، زاهد ، سخاوتمند ، شجاع که در نزد مردم محبوبیت زیادی داشت و از شیوخ و بزرگان آل ابی طالب بود .
محمد دیباج از پدرش امام صادق(ع)علوم زیاد آموخت و نجاشی و طوسی او را در شمار اصحاب علمی آن حضرت آورده اند و بسیاری از بزرگان از او نقل حدیث نموده اند. محمد دیباج اولین کسی بود که خبر شهادت امام رضا را اعلام نمود و به همین دلیل مورد تعقیب دستگاه مامون عباسی قرار گرفت و بالا خره به گفته بیشتر مورخان ایشان در سال ۲۰۳ه.ق در منطقه ای بین جرجان و صد در وازه در محلی بنام چهارده (دیباج فعلی) به شهادت رسید و در همانجا به خاک سپرده شد با روی کار آمدن آل بویه در ایران ساختمان مقابر ائمه شیعه مورد توجه قرار گرفت و در سال ۳۷۴ ه. ق فردی به نام ابولقاسم اسماعیل بن عباد بر سر مزار محمد دیباج عمارتی ساخت.

محل دفن

در محل دفن امام زاده محمدبن جعفر (ع) سه قول است:

۱- حضرت در سرخس خراسان مدفون است و اکنون تربت او مشهد عظیمی است.

۲- حضرت در گرگان وفات کرد و در آنجا مدفون است و یک قول است در بسطام در قبله بقعه بایزید بقعه ایست منسوب به ایشان.

۳- مزار موجود امامزاده محمد الصادق (ع) در چهارده کلاته بین هزار جریب مازندران و چشمه علی دامغان می باشد و بارگاه بسیار مرتفی دارد که به امر شاهرخ ساخته شده است. و قول سوم منافاتی با قول اول ندارد چون چهارده در گذشته جزو خاک خراسان بوده و بین قول اول و دوم هم اختلافی نیست. چون گرگان را در عهد گورگانیها صاحبان خراسان می گفتند. علاوه بر این خاک گرگان در قدیم به قدری امتداد داشت که مناطق هزار جریب و چهارده کلاته در سالهای گذشته جزو گرگان بوده و در عهد خلفای بنی عباس نیز همان وضع قدیم ملحوظ و معمول بوده است. در نتیجه مدفن محمدبن جعفر الصادق (ع) ملقب به دیباج به یقین در چهارده می باشد.(یعنی شهر دیباج دامغان)

Emamzadeh mohammad dibaj 1 7529 امامزاده محمد دیباج (ع)

Emamzadeh mohammad dibaj 7527 امامزاده محمد دیباج (ع)

[ ۱۳٩۳/۱/۱٠ ] [ ۸:۱۳ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]

[ ۱۳٩۳/۱/٩ ] [ ۸:٤٥ ‎ب.ظ ] [ چارده وچه ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

من یک چاردی وچه هستم. charde.vache60(at)gmail.com
صفحات اختصاصی